SKUŘ Plzeň
Sportovní klub U Řeky Plzeň

Historie klubu

Pingpongový oddíl UZ Škoda Plzeň byl založen v roce 1962 a jako tréninkové prostory využíval hernu TJ Plzeň Bory. Až v roce 1975 získal svoji vlastní hernu, když odkoupil od Slavie Plzeň budovu bývalé hospody v Hankově ulici. Zde oddíl hrál a trénoval až do jara 1984, kdy byl objekt stržen a na jeho místě postavena herna nová. Ta byla slavnostně otevřena 30. listopadu 1987 a oddílu slouží dodnes. V době výstavby nové herny sloužily k tréninku prostory malého kina Učiliště ve Skvrňanech.
Oddíl v letech 1968 -1998 pořádal
celostátní bodovací turnaj mládeže Velká cena Učebního závodu Škoda na 14-ti stolech ve dvou tělocvičnách UZ Škoda. Těšil se velké popularitě, například při 20.ročníku (1988) se prezentovalo 437 mladých hráčů a hráček z celé republiky. Mezi vítězi pak můžeme najít mnoho známých hráčů včetně pozdějších reprezentantů – např. Panský, Gavlas, Böhm, Javůrek, Pytlík, Kaucký, a mnoho dalších.

„Novodobá“ historie SKUŘ Plzeň

Tzv. novodobá historie klubu se datuje od roku 1996, který se stal „zlomovým“. Po letech živoření v Okresním přeboru se slavil postup do Krajského přeboru a přišly první posily: v létě Míra Albrecht z TJ Plzeň-Bory a v polovině sezony Dan Horek ze Sokola Plzeň V. Družstvo (pod názvem SKU Škoda Plzeň) v sestavě Míra Albrecht, Jirka Štika, Véna Šrámek, Dan Horek, Honza Kucendörfer s výpomocí Péti Veselého skončilo v sezoně 96-97 na lichotivém 5. místě Krajského přeboru 2.třídy.

Na další sezonu – 1997-98 přišel Pavel Pešek opět z TJ Plzeň-Bory - Český reprezentant v kategorii „Neslyšící“, a v konečné tabulce KP-2 jsme skončili opět na pátém místě a dali všem na vědomí, že loňské umístění nebylo náhodné a že se s námi musí počítat.

To do sezony 1998-99 jsme již vstupovali s postupovými ambicemi, sice oslabeni o Dana Horka (odešel na „farmu“ do Železné Rudy“), ale silnější o Péťu Brocha, posilu („překvapivě“) z TJ Plzeň-Bory. Jenže přišlo několik nečekaných porážek a celkově až 3. místo.

Ani sezona 1999-2000 nepřinesla postup, v nezměněné sestavě jsme skončili ještě hůře, 4. místo bylo zklamáním.

Jenže pak přišla sezona 2000-01 a s ní konečně postup, a ne ledajaký. Po jediné porážce a dvou remízách jsme zvítězili v jedné ze tří skupin KP-2. A protože se rozšiřovaly soutěže (z 1x KP-1 a 3x KP-2 na 1x Divize, 1x KP-1 a 3x KP-2), hráli vítězové všech skupin KP-2 a předposlední z KP-1 kvalifikaci o přímý postup do Divize. Ačkoli jsme přijeli do Boru, kde se kvalifikace hrála, jako „outsideři“, po výborném výkonu všech hráčů jsme nečekaně, po dvou vítězstvích a jedné remíze, celou kvalifikaci vyhráli a postoupili poprvé v historii oddílu do Divize (tzv. „první dvojskok“). Celou sezonu i kvalifikaci jsme odehráli v sestavě Albrecht, Broch, Štika a Šrámek bez jediné absence.

Řádně namlsáni jsme do další sezony (2001-02)
nastupovali s novým názvem (SKST SOUE Plzeň) a nemalými cíly: tužit kolektiv, šířit slávu našeho oddílu a pokusit se postoupit do III. ligy. Posíleni o Dana Peckerta, z TJ Plzeň-Bory (jak jinak), Martina Kyselu, odchovance Sokola Plzeň V., a ještě bohatší o naši „Rudskou farmu“: družstvo Železné Rudy, včetně soutěže (KP-2). Tím jsme rozšířili naši základnu o bratry Tomáše Horka a Martina Horka, kteří, ač Plzeňáci, pracovali a hráli v Rudě, také o jejich bratrance Dana Horka (odeslán na „farmu“ v roce 1998) a o jediného „Rudskýho“ Jardu Červenku (Jarek).
Bohužel se nám do ligy postoupit ještě nepodařilo (i když postupovala dvě družstva, my skončili o bod třetí), ale ostatní cíle jsme splnili nad očekávání: kolektiv jsme tužili nejen na „tiskovkách“ po každém mistráku, ale mnohokrát i po tréninku, stali jsme se známým a uznávaným oddílem po celém kraji a naše „B“ družstvo slavilo postup z KP-2. A protože se na konci této sezony dělil Západočeský kraj na Plzeňský a Karlovarský (odešly týmy z Karlovarského kraje), došlo ke snížení počtu soutěží a tím pádem k další kvalifikaci. A opět úspěšné. Naši borci v sestavě Tom Horek, Broch, Dan Horek, Červenka a Šrámek vše zvládli a postoupili do Divize (tzv. „druhý dvojskok“).

Sezona 2002–03 ještě ani nezačala a už nastaly velké potíže. Povodeň v srpnu 2002 nám zaplavila hernu do výšky 1,5 metru vodou. Místo plánovaného „tužení kolektivu“ na soustředění v Bechyni, jsme zachraňovali hernu. Podlaha, obložení stěn, vybavení, všechno zničeno, herna plná bahna. Naštěstí jsme nezaváhali, okamžitě po opadnutí vody jsme podlahu i obložení „servali“, vybavení vyvezli na skládku, hernu „odbahnili“ a začali sušit.
Sezonu jsme tudíž zahájili v náhradních prostorách (kinosál učiliště SOUE Plzeň), oslabeni o Martina Kyselu (ukončil aktivní činnost), se dvěma Divizemi a spoustou práce. Místo tréninků opravy v herně, před každým mistrákem stavění stolů a věšení světel v kinosále, úklid po mistráku, nic moc. Naštěstí, za vydatné pomoci různých topení, větráků a fukarů, se nám podařilo vysušit hernu tak, že na konci listopadu mohla odborná firma položit podlahu novou. Ihned, jak to bylo možné, jsme hernu „prozatímně“ zprovoznili a druhou polovinu soutěže již odehráli „doma“. Proto 5. místo „A“ a 11.místo „B“ družstva v Divizi nebylo zklamáním, i když béčko spadlo do KP-1.

A další mezník: sezona 2003-04. V opravené herně, na nové podlaze, se stěnami obloženými kobercem, na nových stolech, s nově vybavenou klubovnou, ale psychicky hodně vyčerpáni opravou herny, jsme vstoupili do sezony s cílem udržet Divizi, KP-1 i KP-2 - do které naše céčko na jaře postoupilo. A vše se více než podařilo. „Céčko“ skončilo v KP-2 sedmé, „Béčko“ v KP-1 šesté a „Áčko“ zcela nečekaně, s jedinou porážkou a čtyřmi remízami, v Divizi zvítězilo a postoupilo (poprvé v historii oddílu) do III. ligy!! Zasloužili se o to: Dan Peckert, Tomáš Horek, Míra Albrecht, Petr Broch ale nejen oni, v nemálo utkáních museli zaskočit: Jarek Červenka, Véna Šrámek, Jirka Štika, Jirka Hána, Dan Horek a Ivo Žižkovský. Oslava postupu byla samozřejmě kvalitní, prasátko jsme mohutně zalili pivkem i kořaličkou. Postup „Déčka“ z Okresního přeboru do KP-2 byl pak malou třešničkou na úspěšné sezoně.

Přípravy na ligovou sezonu 2004-05 byly euforické, ale podařilo se nám sehnat pouze jednu ligovou posilu: Radka Chramostu ze Sparty Praha (ale odchovanec TJ Plzeň-Bory) a na střídavý start (na rok) „mladého“ Martina Chvátala z Boru u Tachova.
Jako momentálně druhý nejúspěšnější oddíl v mužské kategorii v kraji (jen Union Plzeň měl „A“ družstvo ve druhé lize) jsme doufali v udržení. Bohužel dlouhodobé onemocnění, pracovní vytížení a nižší výkonnost úzkého kádru nám nedovolila důstojnější reprezentaci našeho oddílu. 11. místo v konečné tabulce III.ligy znamenalo sestup zpět do Divize. Oslava sestupu opět kvalitní, osvědčená trojice prasátko, pivko, kořalička nezklamala.
Nicméně další posily: Roman Kollros z Ekonomu Svrčovec, tři neregistrovaní Luboš Zeman, Vláďa Šnajdr, Věrek Chrástek a začínající Pepa Bohmann z badmintonového oddílu v Chlumčanech, už byly přínosem: „B“ družstvo skončilo v KP-1 páté, „C“ družstvo v KP-2 osmé a „D“ mužstvo skončilo KP-2 jedenácté a sestoupilo do okresu.

První „poligová“ sezona 2005-06 přinesla odchod Chrámy do TJ Plzeň-Bory, Toma zpátky „na farmu“do Železné Rudy a příchod Hynka Sýkory z Nýřan. Proběhla v poklidné atmosféře tužení kolektivu („tiskovky“ po zápasech se už dávno staly pravidlem) šíření slávy našeho oddílu („jó, to když jsme hráli ligu …“) a držení pozic v soutěžích. Osmé místo v Divizi, 4. v KP-1 a 8. v KP-2 bylo uspokojující.

Ročník 2006-07 poznamenala četná zranění stárnoucího kádru (věkový průměr „A“ 40 let, „B“ dokonce 47 let), a menší ochota vyždímat ze sebe to nejlepší. V nezměněných sestavách Áčko skončilo v Divizi těsně nad sestupovým pásmem (10.), Béčko se ale v KP-1 se již sestupu nevyhnulo (11.). Jen Céčko splnilo očekávání a skončilo sedmé. Po dlouhotrvající poradě jsme nakonec využili „hladu“ po soutěžích a Divizi prodali.

„Chudší“ o Divizi, jsme do sezony 2007-08 šli s klasickým cílem - tužit kolektiv, šířit slávu oddílu a udržet výkonnostní pozice (cíle jsou řazeny dle důležitosti). O rok starší, o rok línější, o rok opotřebovanější, jsme sezonou úspěšně propluli (i když v polovině sezony odešel náš nejlepší hráč Dan Peckert posílit Divizní Břasy a pokusit se s nimi postoupit do ligy) - „A“ v KP-1 zvítězilo, „B“ v KP-2 třetí a „C“ v KP-2 páté. Ale konec byl tristní: Áčko v Play off o Divizi neuspělo, Béčko v Play off o KP-1 taktéž.

Sezona 2008-09 – další návrat Toma z farmy a Dana z neúspěšné mise v Břasích, příchod Péti Bauera z Nýřan. Sezona probíhala v poklidu až nudě, ale konec, ten se Áčku vydařil. Po mocném finiši skončilo čtvrté a z Play off tentokrát po jasném vítězství nad tradičním soupeřem z Kožlan postoupilo do Divize. Umístění Béčka na 5. místě a „C“ na místě 7. v konečné tabulce KP-2 bylo více-méně očekávané.

Ročník 2009-10 byl ve znamení záchranářských prací v Divizi, přišel Honza Beran ze Sokola Plzeň III. (což jsou vlastně - jak jinak - TJ Plzeň-Bory) a opět odešel na farmu Tom Horek, kterého překvapivě následoval i Jarek Červenka. Jarkovi jsme, jako pilíři pohody a tužení kolektivu, věnovali s sebou soutěž, a to KP-2 (vlastně jsme ji po 8 letech do Železné Rudy vrátili). Přestože celou sezonu nad mužstvem „A“ visel Damoklův meč sestupu, v konečné tabulce Divize nám patřilo osmé místo. Béčko podle očekávání celou sezonu drželo klidný střed tabulky KP-2, aby nakonec skončilo sedmé.

Sezona 2010-11, to byla vlastně kopie sezony předcházející: V Divizi boj o záchranu s dobrým koncem (konečné 10. místo znamenalo záchranu), Béčko v KP-2 opět klidný střed, opět konečné sedmé místo. Klidné vody rozvířilo jen osamostatnění našeho oddílu, nový název - Sportovní klub U Řeky Plzeň (SKUŘ Plzeň) a všechny starosti s tím spojené.

A
ročník 2011-12 ?? Přišli Honza Wimmer a Radek Mařík ze Lhůty, Roman Miškovčík z Unionu a Honza Kubát z Holýšova. Bohužel do Klatov odešel Roman Kollros a na farmu do Rudy Dan Horek (posílit již divizní Železnou Rudu a pokusit se s nimi postoupit do ligy). S novými posilami (Romanem a Honzou) Áčko "směle vlétlo" do Divize a nečekaně ji 4 kola vedlo. S novou "polovinou mančaftu" a novým nábojem se nám dařilo a celkově jsme obsadili krásné třetí místo. To oslabené Béčko to mělo těžší,  celou sezonu živořilo ve spodní polovině tabulky, ale zachránilo se bez větších problémů, celkově skončilo 10. Růžky začaly vystrkovat v okresu i céčko (2. v OP-1), déčko (těsně 2. v OP-2 a éčko (3. v OP-2)
Cíle: tužit kolektiv, šířit slávu SKUŘe a držet pozice, se nám tedy opět povedlo splnit.

A co sezona 2012-13 ?? Posílili jsme o Petra Korbela (!!!) a Honzu Leheně, oba z Kozolup, a vrátil se nám Dan Horek z úspěšné Rudské mise "pomůžu jim do ligy".
V Divizi se nám již tolik nedařilo, celou sezonu jsme se pohybovali v dolní polovině tabulky, konečné 9. místo a pohodová záchrana byly víceméně očekávané. Béčko v  KP-2 ale zabojovalo, novým členům se nečekaně dařilo, a tak sice těsně, ale s jistotou zvítězilo a postoupilo do KP-1. I v  Okresních soutěžích se celkem dařilo, Céčko 3. v OP-1, ale - Déčko (Hánovcí) po heroickém závěru slavilo postup z Pralesní ligy do Lesní ligy (z OP-2 do OP-1. I oslava byla heroická a zcela se vymkla všem našim zvykům a předčila i oslavu postupu do ligy. Éčko, složené z našich začínajících žáků, potom skončilo v OP-2 poslední.

Alby

SKUŘ Plzeň | Admin : R.Miskovcik © Všechna práva vyhrazena